Usługi tartaczne od a do z

Date:12:38 pm Ages: Price: Type: Location:

Do usług tartacznych zalicza się wiele czynności, jakie mają na celu przygotowanie surowca drewnianego do użycia. To w jakie działania drewno będzie przechodzić jest zależne od jego przeznaczenia. Z tego względu klient, mający zamiar dokonać zakupu surowca drewnianego, musi posiadać wiedzę do czego będzie ono użyte i jak winno być preparowane.
Pierwszym etapem jest wybór wariantu drewna. Jest ich osiągalnych bardzo wiele. Najczęściej używany jest dąb. Poza nim często wybierane są: akacja, buk, a także wiele innych. Wszystko zależy oczywiście od cech charakterystycznych poszczególnych gatunków. Bardzo twardy dąb przydaje się znakomicie do budowy domów oraz kładzenia posadzek. Jest jednak stosunkowo drogi. Z kolei akacja wykorzystywana jest z zapałem do produkowania mebli.
tartaki udostępniają pełną gamę usług przygotowujących drewno do wykorzystania. Pierwszą z nich jest suszenie drewna. Odbiorca może oczywiście zakupić drewno nieosuszone. Pozbycie się wilgoci z takiego drewna trwa, w zależności od gatunku, nawet w okolicach roku. Osuszanie w tartakach wykonuje się w komorach (w temperaturze dochodzącej do 750C) lub na świeżym powietrzu.
Usługi tartaczne to przede wszystkim tarcie drzewa na tarcicę. Tę natomiast transformuje się na różnorodne części drewniane. Należą do nich: drewno budownicze (więźby dachowe, łaty, deski), fragmenty mebli, trociny i obrzynki, drewno do palenia. Tartaki realizują również usługę tarcia drewna na wymiar wskazany przez klienta.

W tartakach dokonuje się przecinania drewna bez obrzynania, czyli przez obrobienie tylko dwóch płaszczyzn oraz z obrzynaniem, a więc przycinając wszystkie cztery płaszczyzny deski. Następną usługą jest struganie surowca, czyli jego polerowanie. Tartaki udostępniają także możliwość frezowania, ryflowania, wycinania wrębów lub wiercenia otworów i wiele innych. Krótko mówiąc można otrzymać produkt przygotowany wedle swojego uznania, gotowy do bezpośredniego użycia.
Odmienną opcją jest tartak przewoźny, czyli wypożyczenie z zakładu urządzenia do obróbki drewna, które możemy wykorzystać według swoich potrzeb.